Шляхи вдосконалення одноповерхових промислових будівель

4

Формування нових типів одноповерхових і виробничих будівель здійснюється двома шляхами.

Вдосконалюються системи природного і змішаного освітлення. Водночас розвиваються і безліхтарні герметичні будівлі без природного світла, а також підвищується енергоефективність за допомогою сендвіч-панелей.

Ліхтарні надбудови або ліхтарі використовуються для забезпечення природного освітлення й аерування (провітрення) простору цехів. Широко відомі такі ліхтарі: трикутні; трапецісподібні; м-подібні: прямокутні. При розміщенні ліхтарів потрібно враховувати кліматичні умови, насамперед, снігові опади і переважаючий напрямок вітру.

«Визначають такі недоліки ліхтарів: обмеження числа годин природного освітлення за рахунок специфіки осінньо-зимових періодів; при великих снігових опадах освітлення не забезпечується ліхтарем; при високих температурах за умовами технології перегріваються виробничі приміщення за рахунок сонячного святла.

Останнім часом найбільш прогресивними системами природного освітлення вважаються відносно нові типи зенітних ліхтарів із заповненням із склолакетів, органічного скла, склопластику.

Наявність ліхтарних надбудов – це певний пластичний розвиток архітектури будівлі як зовні, так і у внутрішньому просторі. Тим більше, що особливо пластично виразною і інформативною у формуванні промислової будівлі є конструкція стін для якої було використано сендвіч-панелі Rauta. Якщо до цього додати відоме висловлення Луїса Кана про те, що: «простір, що не має природного освітлення, не може вважатися простором», – цілком зрозуміле значення наявності або відсутності ліхтарних надбудов у формуванні об’єму і внутрішнього простору.

Будівлі, що призначені для розміщення виробництв, які зумовлюють автоматичне регулювання температури і вологості повітря або особливого режиму чистоти повітря в приміщенні, доцільно проектувати без ліхтарів, а в окремих випадках і без вікон. Вимоги уніфікації архітектурно-будівельних рішень визначили необхідність проектування і будівництва виробничих будівель універсального типу, які мають властивості пристосування до різних вимог виробництв. Таких якостей набуває одноповерхова будівля із стіновими сендвіч-панелями, де все виробництво розміщується під одним дахом.

З початку 60-х років було запроектовано і побудовано ряд одноповерхових виробничих будівель як галузевого, так і міжгалузевого призначення. Домінуючим типом будівлі для основних галузей промисловості став прямокутний або квадратний корпус великих розмірів із укрупненою сіткою колон, який збирається з уніфікованих збірних конструкцій.

Однак, намагання укрупнення прогону не завжди вдосконалюють організацію виробництва. Інколи це викликає ускладнення установки і експлуатації транспортного обладнання. У зв’язку з цим пошуки вдосконалення планувальної структури сучасного виробництва максимальне його пристосування до оптимального розміру другого елемента сітки колон – кроку внутрішніх опор. Було встановлено, що квадратна сітка колон у будівлі дозволяє організувати технологічний процес у двох взаємно перпендикулярних напрямах, впорядкувати вантажні потоки і вкоротити їхню довжину.

ПОДЕЛИТЬСЯ