Логотип журнала "Провизор"
Горобинап тахоприваблива або звичайна (Sorbus aucuparia L.) (Частина ІV)
Другие статьи из раздела: Лекарственные растения
Статья
№ 03'2013 Применение льна
№ 03'2013 Тыквенное масло – лучшее лекарство от множества болезней
№ 17'2009 Гепабель - лечебные свойства артишока на страже нашего здоровья
№ 17'2009 Гепабель - лечебные свойства артишока на страже нашего здоровья
№ 21’2008 ПОЛУЧЕНИЕ ГОМЕОПАТИЧЕСКИХ ПРЕПАРАТОВ AESCULUS И ИХ ФИЗИКО-ХИМИЧЕСКИЕ ИССЛЕДОВАНИЯ
№ 16’2008 Горобина птахоприваблива або звичайна (Sorbus aucuparia L.) (Частина ІII)
№ 15’2008 Горобина птахоприваблива або звичайна (Sorbus aucuparia L.)
№ 13-14’2008 Горобина птахоприваблива або звичайна (Sorbus aucuparia L.) (Частина І)
№ 10’2008 БЕЗОПАСНОСТЬ И ЭФФЕКТИВНОСТЬ ПРИЕМА ЭХИНАЦЕИ ВО ВРЕМЯ БЕРЕМЕННОСТИ И ЛАКТАЦИИ
№ 08’2008 Эхинацея бледная - echinacea pallida (nutt.) Nutt. Аналитический обзор

Горобинап тахоприваблива або звичайна (Sorbus aucuparia L.)
(Частина ІV)

Б. М. Зузук, Р. В. Куцик, Івано-Франківський державний медичний університет

Sorbus aucuparia L. 
Горобина птахоприваблива або звичайна.
Родина трояндові — Rosaceae.
Російська назва — Рябина обыкновенная;
англійська — Rowan, Rowan-tree, Moutain Ash;
французька — Sorbier des oiseleurs, Sorbier des oiseaux;
німецька — Eberesсhe, Vogelbeere;
польська — Jarzab pospolity, Jarzab zwyzcajny, Jarzebina;
чеська — Jarabina, Jerab.
Українські народні назви: берек, богорошник, виспина, вогроб, вонега, вонига, вораб, вораба, воробиха, воряска, гороб, горошник, ограба, ораба, оребина, рабина, оріб, ряб, рябина, рябка, юда, юдик, юдина, яжебина, ярабина.

Перші наукові дані щодо застосування засобів горобини у клінічних умовах з’явились у 30- тих роках ХХ століття. Зокрема, французький фітотерапевт H. Leclerс у статті «Le sorbier, des oiseleurus», опублікованій у часописі «Presse medicale» 23.V.1934 року, а пізніше у монографії «Precis de phytotherapie», виданій у Парижі в 1935 році, рекомендував вживати плоди горобини, як в’яжучий засіб. Він рекомендував приймати щоденно рідкий екстракт плодів у дозі 2 г престарілим людям, які страждають важкими хронічними шлунково-кишковими розладами. На основі клінічних спостережень Леклерк стверджував, що відвар із плодів горобини є одним із найкращих засобів при лікуванні шлунково-кишкових розладів.

Застосування у клінічних умовах

Починаючи із 40-х років минулого століття, в науково-практичній медицині колишнього СРСР плоди горобини почали обмежено використовувати, як вітамінний засіб. В даний час в Україні та Росії в клінічній медицині подекуди вживається збір вітамінний № 2, до складу якого входять плоди горобини і шипшини, та збір полівітамінний, який є сумішшю листків кропиви і плодів горобини у співвідношенні 3:7.

Більш пізнішими дослідженнями було розроблено технологію одержання густого водного екстракту у вигляді пасти та порошку із шроту плодів горобини, який залишається після технології одержання екстракту. Вивчено клінічну ефективність вищевказаного екстракту горобини при застосуванні у хворих із вірусним гепатитом без d-антигена (варіант HbeAg — від’ємний із підвищеним рівнем амінотрансфераз). Дослідження показали високу ефективність екстракту при порівнянні з традиційними гепатопротекторами. Встановлено, що екстракт горобини сприяє покращенню клінічних симптомів захворювання та біохімічних показників крові, підвищує якість життя хворих і має імуномодулюючі властивості, що дозволяє широко застосовувати екстракт при лікуванні хворих на хронічний вірусний гепатит (Кваченюк Г., 2000).

В клінічних умовах також вивчено ефективність біодобавки фламікар при лікуванні хворих на алкогольну хворобу. При цьому ефективність фламікара у порівнянні з традиційним гепатопротектором карсилом була дещо вищою, відносно клінічних і біохімічних параметрів протікання алкоголізму. На покращення функціонального стану печінки під впливом фламікара при алкогольній хворобі вказувало достовірне збільшення альбуміну і холестерази. Така тенденція також відзначена при АЦП. При цьому фламікар зумовлював захисну дію при токсичному пошкодженні печінки етанолом. Даний засіб не зумовлював алергічні і токсичні прояви на логанізм і добре переносився хворими (Оринчак М. А., Вірстюк Н. Г.).

Е. Б. Трутнева и соавт. (1975) вказують на здатність засобів із горобини впливати на артеріальний тиск крові. Встановлено, що засоби із горобини мають легкий гіпотензивний ефект, який триває до 30 хв. Сироп, виготовлений із свіжих плодів горобини, рекомендують застосовувати, як легкий лактогенний засіб, як діуретичний засіб та для зменшення болю при артритах та ревматизмі. Відвар із висушених плодів застосовують для лікування геморою (Стоянов, 1973).

Плоди горобини також широко використовуються у харчовій промисловості. В практиці промислового та домашнього консервування плодів горобини відомо багато способів і рецептів приготування харчової продукції, зокрема сушіння, заморожування, замочування, у вигляді соків, пюре, варення, сухого горобинового порошку.

В останні роки значним попитом користується горобина, протерта з цукром, горобина в цукрі, горобина в суміші з яблуками і грушами, солодкий сік з м’якушем із плодів горобини і яблук. Проте гіркота і терпкість плодів, а також їх токсичність стримують широке введення плодів горобини у виробництво. Тому здебільшого у харчовій промисловості значним попитом користуються продукти переробки плодів, їх використовують для одержання біодобавок, що застосовуються для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань і при порушенні життєво важливих функцій організму, викликаних підвищеним рівнем радіації.

Лікувальні препарати і біологічно-активні добавки

Fructus Sorbi — Плоди горобини — 50, 0 – Травник, Росія.

Сухі плоди горобини, розфасовані у коробки по 50 г. Вживають у вигляді відвару, як вітамінний засіб.

Species vitaminicae No 2 (Збір вітамінний № 2 – 50,0 – Травник, Росія.

Збір, що містить сухі плоди шипшини — 25 г, сухі плоди горобини звичайної — 25 г. Вживають у вигляді відвару, як вітамінний засіб.

Flamicar (Фламікар) — Галичфарм, Львів, Україна.

Сироп у флаконах по 200 г. Вживається по 1 столовій ложці 3 рази на день, як профілактичний та допоміжний засіб при хронічних захворюваннях нирок та сечовивідних шляхів.

Фіточай «Доктор Селезнев» № 1 для зміцнення нігтів і росту волосся. ТзОВ «Нова фармація», Донецьк, Україна.

Склад: суцвіття ромашки, листки шавлії, трава м'яти перцевої, трава череди, пагони чорниці, плоди шипшини, кореневище валеріани, плоди горобини, листки кропиви дводомної, суцвіття пижми, трава деревію, корені лопуха, трава звіробою. Входить до складу дієти, що сприяє зміцненню нігтів і росту волосся. При довготривалому застосуванні покращує структуру нігтів і волосся, зменшує їх ламкість, стимулює поживність волосяних цибулин і пластин нігтів, покращує зовнішний вигляд волосся і нігтів, надає волоссю м'якість, еластичність.

Приймають чай 1–2 рази на день впродовж 3 курсів, тривалістю 120 днів кожний. Перерва між курсами може тривати 1–3 місяці.

Фіточай «Доктор Селезнев» № 3 «Протипсоріазний». ТзОВ «Нова фармація», Донецьк, Україна.

Склад: суцвіття нагідок, трава фіалки трьохквіткової, суцвіття ромашки, трава череди, трава м'яти перцевої, плоди чорниці, трава звіробою, плоди шипшини, плоди горобини, трава кропиви, дводомної, суцвіття пижми, трава деревію, листки суниці, корені лопуха. Фіточай входить до складу дієти для профілактики і лікування псоріазу. Фіточай очищає шкіру, запобігає її лущенню, зменшує збудливість нервової системи, ліквідує ендокринну дисфункцію та імунний дисбаланс, нормалізує обмін речовин.

Приймають чай 1–2 рази на день впродовж 3 курсів, тривалістю 120 днів кожний. Перерва між курсами може тривати 1–3 місяці.

Фіточай «Доктор Селезнев» № 6 «Проти варікозного розширення вен». ТзОВ «Нова фармація», Донецьк, Україна.

Склад: трава собачої кропиви, плоди глоду, кореневище з коренями валеріани, корені лопуха, стручки квасолі, листки суниці, трава деревію, листки берези, листки хаменерію вузьколистного, суцвіття нагідок, трава чебрецю, цвіт липи, плоди горобини, трава кропиви дводомної, трава звіробою, суцвіття ромашки. Входить до складу дієти для профілактики і лікування варікозного розширення вен. Знімає набряки і біль, зменшує проникливість капілярів, знижує в'язкість крові, зменшує перенаповнення вен кров'ю, підвищує тонус вен, коли порушена венозна прохідність.

Приймають чай 1–2 рази на день впродовж 3 курсів, тривалістю 120 днів кожний. Перерва між курсами може тривати 1–3 місяці.

Фіточай «Доктор Селезнев» № 9 «Серцево-судинний». ТзОВ «Нова фармація», Донецьк, Україна.

Склад: плоди глоду, листки берези, трава хвоща, листки суниці, плоди шипшини, кореневище з коренями валеріани, трава деревію, трава м'яти перцевої, суцвіття ромашки аптечної, трава сальвії, трава материнки, трава чебрецю, кореневище__аїру, трава собачої кропиви, плоди горобини, суцвіття нагідок, пагони вересу, листки подорожника, трава звіробою.

Входить до складу дієти для профілактики і лікування серцево-судинних захворювань. Фіточай покращує венозний і периферичний кровообіг, нормалізує серцевий ритм, артеріальний тиск, ліпідний обмін, зміцнює стінки судин, запобігає утворенню тромбів, володіє сечогінною і протизапальною дією.

Приймають чай 1–2 рази на день впродовж 3 курсів, тривалістю 120 днів кожний. Перерва між курсами може тривати 1–3 місяці.

Фіточай «Доктор Селезнев» № 12 «Відновлюючий клітини мозку». ТзОВ «Нова фармація», Донецьк, Україна.

Склад: кореневище з коренями валеріани, листки горіха грецького, кореневище аїру, плоди глоду, трава материнки, трава м'яти перцевої, суцвіття ромашки, корені оману, трава собачої кропиви, трава чебрецю, трава хвоща польового, цвіт липи, плоди горобини, трава грициків, трава хаменерія вузьколистого, плоди малини.

Входить до складу дієти для профілактики і лікування ураження клітин головного мозку. Фіточай покращує кровообіг в судинах головного мозку, венозний відтік і мікроциркуляцію крові, активує процеси метаболізму в нейронах, покращує постачання тканин мозку киснем, сприяє виведенню токсичних продуктів обміну, розвитку тканин мозку, знижує внутрічерепний тиск, змінює швидкість поширення збудження в головному мозку, зменшує нервову збудливість, діє протиепілептично.

Приймають чай 1–2 рази на день впродовж 3 курсів, тривалістю 120 днів кожний. Перерва між курсами може тривати 1–3 місяці.

Фіточай «Доктор Селезнев» № 14 «Проти ревматизму». ТзОВ «Нова фармація», Донецьк, Україна.

Склад: кора верби козячої, трава підбілу, трава материнки, цвіт липи, плоди малини, листки берези, квітки бузини, трава кропиви дводомної, кора крушини, плоди шипшини, кореневище аїру, трава череди, стручки квасолі, плоди горобини.

Входить до складу дієти для профілактики і лікування ревматизму.

Фіточай ліквідує запалення, полегшує біль, зменшує скованість і збільшує рухомість суглобів, захищає внутрішні органи. Фіточай ефективний при гострому та підгострому затяжному і рецедивному протіканні ревматизму, а також при суглобовому синдромі, запальних і дегенеративних захворюваннях хребта.

Фіточай «Доктор Селезнев» № 15. «Протиалергічний».

Склад: плоди горобини, трава шавлії, трава череди, корені цикорію, листки суниці, листки берези, трава звіробою, плоди малини, трава м'яти перцевої, плоди шипшини, квітки бузини чорної, суцвіття ромашки, трава підбілу.

Входить до складу дієти для профілактики і лікування алергії.

Фіточай володіє протиалергічною, імуностимулюючою дією. Комплексна дія складників чаю значно полегшує алергічні прояви різного походження, ліквідує набряки і дискомфорт, очищає кров.

Приймають чай 1–2 рази на день впродовж 3 курсів, тривалістю 120 днів кожний. Перерва між курсами може тривати 1–3 місяці.

Глазовіт «Даная», Київ, Україна. Капсули по 0,35 г, № 30 в блістері.

Містить плоди чорниці, плоди горобини, листки кропиви, корені кульбаби. Флавоноїдний коплекс складових частин препарата забезпечує транспортування кисню та живлення клітин ока, що покращує адаптацію до темряви, стимулює синтез «білка нічного зору», запаси якого постійно зменшуються від дії яскравого світла, комп’ютерного і телевізійного навантаження на зоровий апарат.

Вживають по 1 капсулі 3 рази на день впродовж 3 тижнів.

Рекомендується в раціоні харчування особам з підвищеним навантаженням на органи зору.

Фторовіт «Даная», Київ, Україна. Капсули по 0,35 г, № 30 в блістері.

Містить траву люцерни, плоди горобини. Рекомендується для профілактики і для комлексної терапії серцево-судинних захворювань. Позитивно впливає на адаптогенні властивості організму, сприяє нормалізації обмінних процесів. Вживають по 1 капсулі 3 рази на день впродовж 3 тижнів.

ЛИТЕРАТУРА

1. Айтбаева Р. Х. Антибактериальное действие препаратов рябины тяньшаньской / / Здравоохранение Казахстана. — 1972. — № 1. — С. 76– 77.

2. Арчинова Т. Ю., Айрапетова Ф. Ю., Степанюк С. Н. и др. Исследование липофильного извлечения из плодов рябины обыкновенной и олигогеля на его основе / / Актуальные проблемы создания новых лекарственных препаратов природного происхождения. — Материалы V международного съезда. — Санкт-Петербург, Петродворец. — 5–7 июля, 2001 г. — С. 62–63.

3. Большакова С. А., Ватулина Г. Г., Тужилова Т. Н. Влияние экстракта из плодов рябины на сопротивляемость организма к воздействию радиационного и других экстремальных факторов / / Лучевое поражение и его модификация. — Сборник материалов Второй Всесоюзной межвузовской школы-семинара по радиобиологии.— Пермь — 1985.— С. 86–90.

4. Борисов М. І. Журавльов М. С. Флавоноїди квіток горобини звичайної / / Фармацевтичний журнал. — 1965. — № 3. — С. 50–52.

5. Ватулина Г. Г. Химическое изучение катехинов плодов рябины обыкновенной / / Вопросы общей химии и биохимии. — Челябинск. — 1970. — С. 63–67.

6. Ватулина Г. Г. Химическое изучение фенолкарбоновых кислот плодов рябины обыкновенной / / Вопросы общей химии и биохимии.— Челябинск. — 1970. — С. 71–75.

http://www.provisor.com.ua


© Провизор 1998–2017Грипп у беременных и кормящих женщин
Актуально о профилактике, тактике и лечении

Грипп. Прививка от гриппа
Нужна ли вакцинация?
Крем от морщин
Возможен ли эффект?
Лечение миомы матки
Как отличить ангину от фарингита


Журнал СТОМАТОЛОГџндекс.Њетрика